Już co najmniej od kilku lat sklepy prowadzące sprzedaż odzieży turystycznej oferują bardzo duży wybór butów trekkingowych. Najtańsze modele kosztują w granicach trzystu złotych, są także modele znacznie droższe. Czy więc te buty różnią się między sobą, oczywiście poza tylko ceną?
Na półkach z butami trekkingowymi nawet osoba, która kupuje takie buty po raz pierwszy bardzo szybko dostrzeże, że różnią się one kształtem cholewki, podeszwą, możliwością sznurowania. Jak wybrać dobre buty, czym kierować się przy ich wyborze? Wybierając buty trekkingowe, uwzględnijmy, czy będziemy w nich wspinać się czy też tylko wędrować. Do każdego rodzaju tej aktywności potrzebne nam będą inne buty. Można kupić je w wygodny sposób również w sklepach internetowych, na przykład w sklepie e – Sporting.
Jakie buty wyróżniamy wśród obuwia trekkingowego?
Buty trekkingowe zostały podzielone na następujące kategorie:
– buty przeznaczone do wędrówek w łatwym terenie: można w nich wybrać się na przykład w Pieniny; buty te charakteryzują się cholewką, która zakrywa i jednocześnie usztywnia kostkę; powinny być lekkie;
– buty przeznaczone na wędrówki po górach o alpejskim ukształtowaniu powierzchni, czyli na przykład w Tatry; muszą mieć sztywną podeszwę o bardzo głębokim bieżniku; cholewka powinna być wysoka, zapewniać dobre usztywnienie kostki;
dodatkowo ich przód powinien być wzmocniony gumowym otokiem, który ochroni but przed kamieniami;
– buty na via ferraty: przypominają półbuty; muszą mieć usztywnioną podeszwa; ich przednia część ma zwiększoną przyczepność.
Z jakich materiałów produkowane są buty trekkingowe?
Do produkcji butów trekkingowych używa się bardzo różnych materiałów: materiałów sztucznych i skóry. Są także modele, w których łączy się oba te materiały. Zaletą obuwia wykonanego ze sztucznego materiału jest niewielka waga. Po zmoczeniu buty te bardzo szybko wysychają. Popularnym sztucznym materiałem jest Cordura. Buty ze skóry są bardzo trwałe. Często są to buty wykonane ze skóry licowej lub z nubuku. Pierwszy rodzaj butów można polecić na wędrówki w niskie góry, na przykład w Pieniny czy w Beskidy. Buty skórzane polecane są na wędrówki w Tatrach oraz w innych o charakterze alpejskim. Kolejna ważna kwestia to podeszwa. Wyjątkowo wysoką przyczepność i dobrą amortyzację zapewnia podeszwa vibramowa. Jej dodatkową zaletą jest odporność na uszkodzenia. W zależności od terenu, w którym buty powinny być używane, producenci stosują w podeszwach różne rodzaje bieżnika.
Ważna płeć
Producenci obuwia turystycznego oferują odmienne modele butów trekkingowych dla kobiet i dla mężczyzn. W tym przypadku nie chodzi tutaj o odmienną kolorystykę butów. Po prostu stopy pań i panów różnią się od siebie. Stosunek odległości mierzony od czubka palca w przypadku damskiej stopy jest mniejszy. Damskie buty będą lżejsze i węższe od tych w wersji dla mężczyzn. Będą się one różnić także wysokością podbicia, w męskich będzie ono wyższe.
Jak dbać o buty?
Aby buty długo nam służyły, trzeba o nie odpowiednio dbać. Po powrocie ze szlaku wyjmujemy więc z nich wkładki i sznurówki. Zawilgocone wkładki musimy wysuszyć. Do wysuszenia wkładki układamy w przewiewnym i suchym miejscu. Jeśli po wysuszeniu okaże się, że nieprzyjemnie pachną, musimy je wyprać. Woda do prania wkładek powinna być letnia, pierzemy je z dodatkiem płatków mydlanych. Musimy usunąć także zabrudzenia z zewnętrznej strony butów. Możemy do tego użyć nawet zwykłej szczoteczki do zębów lub gąbki. W sklepach prowadzących sprzedaż obuwia sportowego znajdziemy specjalne preparaty do czyszczenia oraz impregnaty, które zabezpieczą je przed wilgocią.
Markowe buty trekkingowe do kupienia na: http://e-sporting.pl.