Cechy dobrych butów do biegania.

buty do biegania sporting

Aktywność ruchowa staje się udziałem coraz większej liczby Polaków. Dzisiaj nie spędzamy już czasu przed ekranem telewizora lub komputera. Zdecydowanie bardziej wolimy uprawiać sport. Wśród rodzajów aktywności ruchowej, która dzisiaj ma stałe grono zwolenników, znajduje się bieganie. Każdy, kto decyduje się na bieganie powinien pamiętać o kupnie odpowiednich butów. Tylko w dobrze dobranych butach bieganie będzie nie tylko przyjemne, ale także komfortowe.

Trzeba pamiętać, że niewłaściwe buty do biegania mogą doprowadzić do powstania poważnych urazów, które mogą na długo wykluczyć z aktywności ruchowej. Dzisiaj buty do biegania można kupić w wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W drugim przypadku w grę wchodzi na przykład sklep e – Sporting, który w swojej ofercie ma buty do biegania takich znanych marek, jak Adidas, Nike oraz Reebok.

dobre buty do biegania new balance

Amortyzacja

To bez wątpienia jedna z ważniejszych cech butów do biegania. Dzięki niej nawet po długim bieganiu nie będą bolały nas stawy oraz kręgosłup. Trzeba pamiętać, że amortyzacja nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza wtedy, kiedy biegamy po terenie twardym, na przykład po asfalcie. Wówczas amortyzowanie wstrząsów bezpośrednio przekłada się na zdrowie biegacza. Osoby, które decydują się biegać w zwykłych butach pozbawionych amortyzacji, igrają z własnym zdrowiem. Jeśli będą biegać często, błyskawicznie odczują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa oraz stawów.

Oddychanie materiału

Podczas biegania stopa się poci. U niektórych osób nawet bardzo intensywnie. Dlatego tak ważne jest, aby buty do biegania wykonane były z tkaniny oddychającej. Dzięki temu nawet podczas długotrwałego biegu noga pozostanie sucha. Nie będzie wówczas przesuwać się w bucie, co zwiększy komfort i zminimalizuje ryzyko urazu. Warto pamiętać, że spocone stopy są także silnie narażone na powstawanie chorób grzybowych.

Sznurówki

Buty do biegania muszą być wiązane na sznurowadła. Rzepy w tym wypadku absolutnie odpadają. To bowiem sznurówki pozwalają na idealne dopasowane buta do stopy. Buty z zapięciem na rzep lepiej pozostawić sobie na inne okazje. Kupując buty do biegania, warto szukać takich, których sznurówki są dość długie. Niektórzy biegacze lubią bowiem ciasno dopasowane buty, a to zapewnią właśnie odpowiednio długie sznurowadła, które można doskonale ściągnąć.

sportowe buty do biegania

Wygląd

Nie bez znaczenia w przypadku butów do biegania jest również ich wygląd. Obecnie strona estetyczna ma naprawdę ogromne znaczenie. Producenci obuwia sportowego prześcigają się dzisiaj w swoich pomysłach na buty biegowe. Wybierać można między tymi w kolorze jednolitym oraz tymi, które zachwycają feerią barw. Nie brakuje modeli silnie przykuwających uwagę. Takie są właśnie buty do biegania w panterkę. Dzisiaj buty do biegania w intensywnych, mocnych kolorach noszą już nie tylko kobiety. Coraz częściej po takie właśnie buty sięgają także panowie.

Buty do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdego biegacza. Warto pamiętać, że im lepsze buty kupimy, tym większy komfort zapewnimy naszym stopom, stawom oraz kręgosłupowi. Z całą pewnością na butach biegowych nie należy oszczędzać. Początkującym zaleca się nieco tańsze modele, ale kiedy na dobre wciągniemy się w bieganie, warto zainwestować w naprawdę doskonałą parę. To bowiem najlepszy sposób, aby biegać wygodnie i zdrowo, a tym samym nie zniechęcić się do biegania. Wybór butów biegowych jest dzisiaj tak ogromny, że każdy miłośnik tej formy aktywności ruchowej znajdzie model idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

Artykuł powstał we współpracy z: http://e-sporting.pl.