Gdy coś nas boli, nie sięgamy po przypadkowy środek przeciwbólowy, ale po lek, który pomoże nam uporać się z konkretnym rodzajem bólu. Podobnie powinno być z doborem butów sportowych: kupujemy obuwie o ściśle określonym przeznaczeniu i stosujemy je zgodnie z nim. Tylko wówczas zapewnimy sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas sportowej aktywności.
Rodzaje butów sportowych
Niektórzy sądzą, że buty sportowe to kategoria bardzo rozbudowana, ale i jednorodna. Oznaczałoby to, że wszystkie buty, określane mianem sportowych, można stosować do rozmaitych aktywności fizycznych. Takie myślenie jest jednak błędne. Wyróżniamy buty, przeznaczone do konkretnych dyscyplin sportowych, różniące się od innych rodzajów wieloma szczegółami. I tak, odróżnić możemy buty do biegania, buty trekkingowe, buty do fitnessu, obuwie halowe oraz buty uniwersalne. Nazwa tych ostatnich nie powinna nas zmylić – nie jest to obuwie, które można stosować do wszystkiego, a raczej buty, które nosić będziemy na co dzień, bez konkretnego przeznaczenia do uprawiania sportu, czyli innymi słowy mówiąc, będą to popularne sneakersy.
Typ obuwia ma znaczenie!
Dlaczego tak istotne jest, aby obuwie sportowe było dobrane odpowiednio do uprawianej dyscypliny? Buty sportowe, tak jak i cały strój sportowy, mają za zadanie stworzyć warunki sprzyjające bezpiecznemu uprawianiu sportu. Każda dyscyplina sportowa angażuje inne partie mięśni i stawów, odbywa się w odmiennych warunkach i polega na czym innym. W bieganiu najważniejsze jest to, aby ochronić nogi przed ewentualnymi urazami, odciążyć stawy kolanowe, mieć odpowiednią przyczepność do podłoża oraz dobrą amortyzację, zwłaszcza, jeśli biegamy po nierównym, nieutwardzonym terenie. W związku z tym obuwie sportowe przeznaczone do joggingu powinno odznaczać się lekką konstrukcją, dużą sprężystością podeszwy i optymalną sztywnością w kostce. Zupełnie inne wymagania stawia przed butami sportowymi trekking. Wędrówki w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, wymagają butów odpowiednio masywnych, zapobiegających urazom palców, oddychających i stabilizujących nogę w kostce. Podeszwa butów trekkingowych musi być dość sztywna i odpowiednio wyprofilowana, by zapewnić dobrą przyczepność zarówno na śliskich kamieniach, jak i na osypującym się żwirze. Gdybyśmy spróbowali biegać w butach trekkingowych, bardzo szybko odczulibyśmy zmęczenie, spowodowane m.in. koniecznością dźwigania ciężkich butów, z kolei wyprawa w góry w butach do joggingu mogłaby skończyć się skręconą kostką lub upadkiem podczas schodzenia w dół. Jak widać – bardzo istotne jest, by wybrać buty, zgodnie z przeznaczeniem, zapewniając sobie komfort i unikając w ten sposób groźnych sytuacji.
Jakość butów również ma znaczenie!
Pamiętajmy, że obuwie sportowe o odpowiednim przeznaczeniu to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest, aby wybrać buty dobre jakościowo, wykonane z trwałych materiałów, solidne i niezawodne. Jeśli zdecydujemy się na najtańsze obuwie, którego materiał powoduje powstawanie otarć i pocenie się stóp, a podeszwa jest zbyt delikatna i szybko się ściera, nie będziemy zadowoleni z dokonanego zakupu. Nikt nie każe wybierać nam najdroższych modeli, warto jednak sięgać po obuwie znanych, renomowanych marek.
Jesteś miłośnikiem sportu? Poszukujesz odpowiedniego obuwia? Zajrzyj na e-sporting.pl i znajdź buty dla siebie!