Jak wybrać właściwe buty do fitnessu?

modne buty do biegania

Buty sportowe są absolutną podstawą jeśli zamierzamy uprawiać jakikolwiek sport. Wykonywanie ćwiczeń w zwykłych trampkach nie jest wskazane, ponieważ może powodować kontuzje i urazy. Buty do fitnessu powinny charakteryzować się lekkością, przewiewnością oraz dobrą amortyzacją stopy. Dowiedz się jak dobrać buty do fitnessu, aby zapewnić sobie komfortowy i efektywny trening, zarówno w domu, jak i w klubie.

Cechy dobrych butów do fitnessu

Istnieje kilka elementów, na które powinno zwrócić się uwagę przy wyborze właściwych butów do fitnessu. Podstawową i najważniejszą jest podeszwa.  Po pierwsze powinna gwarantować maksimum przyczepności stopy do podłoża, zwłaszcza jeśli trenujesz na śliskim parkiecie, gdzie ryzyko poślizgnięcia jest duże. Po drugie musi być właściwie wyprofilowana – jeśli po treningu odczuwasz dokuczliwy ból stóp to znak, że buty nie są przystosowane do wykonywanych ćwiczeń lub podłoża treningu. Ważną cechą butów do fitnessu jest również to, aby zapewniały stabilizację – podczas wykonywania ćwiczeń często nachylamy się lub ćwiczymy z dodatkowymi przyrządami, np. ciężarkami, które zaburzają nasz ośrodek równowagi. Odpowiednie systemy zastosowane w takich butach mają na celu korygować i stabilizować układ ruchu, wyjaśnia ekspert z esporting.pl. Dodaje również, że najlepiej do ćwiczeń typu fitness sprawdzi się obuwie sznurowane, które pozwoli utrzymać stopę w stałej pozycji, bez obaw o kontuzje. Kolejną kwestią jest amortyzacja – w sklepach z butami sportowymi znajdują się buty, których struktura wyposażona jest w tzw. poduszkę amortyzacyjną. Bardzo dobrze łagodzi wstrząsy, co jest szczególnie ważne dla ćwiczących na twardym podłożu. Oczywiście nie może zabraknąć także takich cech jak lekkość i wykonanie z przewiewnych materiałów, ułatwiających oddychanie stopy.

damskie buty treningowe

Buty sportowe – coraz większe znaczenie ma wygląd

Poza właściwościami zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo, coraz większe znaczenie ma wygląd butów sportowych, zwłaszcza do fitnessu. Zdarza się, że jest to jedyny element, którym kierują się zazwyczaj kobiety. W sklepach z butami sportowymi widnieją różnorodne modele butów, o ciekawym wzornictwie i odważnych kolorach. Oczywiście to, jak buty do fitnessu wyglądają nie ma większego znaczenia, ani wpływu na funkcjonalność, ale może pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie i stanowić dodatkową motywację. Jednak modny wygląd butów może znacznie zwiększać ich cenę. Aby rozwiązać ten problem najlepiej przy zakupie obuwia skorzystać ze sklepu sportowego online, gdzie promocje na niektóre modele pojawiają się o znacznie częściej. Duży wybór butów treningowych znajdziesz pod tym linkiem – http://e-sporting.pl/produkty/pl/przeznaczenie/buty-treningowe,39,5939.

Nowe technologie w butach sportowych

W niektórych modelach butów pojawiają się także nowe, innowacyjne technologie, mające poprawić efektywność treningów. Jednak czy buty mające poprawić wygląd ud i pośladków, faktycznie działają? Zdaniem ekspertów to jedynie zabiegi marketingowe mające na celu poprawienie wyników sprzedaży. Pamiętaj więc, aby przy wyborze butów do fitnessu kierować się przede wszystkim ich realnymi cechami – podeszwą, materiałem, sznurowaniem. Nie pozwól, aby nowe technologie przysłoniły ważniejsze elementy. Lepiej wybrać dobry i porządny but, który powinien posłużyć nam przez kilka dobry lat trenowania, niż modne buty w wygórowanej cenie. Jakość produktu jest najważniejsza.