Nie rezygnuj z treningów podczas zimy – wybierz odpowiednie buty do biegania!

buty do biegania na zimę - sporting

Bieganie zimą jest o wiele większym wyzwaniem niż o każdej innej porze roku. Na dworze panują ujemne temperatury, które nie zachęcają do wyjścia z domu, a co dopiero do uprawiania sportów. Jednak wiele osób nie rezygnuje z regularnych treningów i bardzo słusznie!

Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby zachować zdrowie, a także bezpieczeństwo, bo najtrudniejszą rzeczą jest utrzymanie równowagi na śliskiej i mokrej powierzchnie. Nie obejdzie się bez zakupu odpowiednich butów do biegania na zimę.

Biegnie zimą – jakie trasy wybierać

Podczas zimy starajmy się wybierać miejsca, które są dobrze odśnieżone, twarde i nieśliskie – ma to duże znaczenie dla naszej postawy. Jeśli biegamy po niepewnej nawierzchni, staramy się zachować równowagę i tym samym biegamy na mocno ugiętych kolanach by obniżyć środek ciężkości, lub też zbyt wysoko podnosimy kolana. Po takich treningach możemy odczuwać problemy ze stawami, a dodatkowo na śliskim i nieodśnieżonym podłożu nietrudno o upadek, który może zakończyć się kontuzją. Dlatego pamiętaj, aby trening podczas zimy wykonywać na bezpiecznym podłożu.

Plan treningu zimą

Przed rozpoczęciem biegania nie można zapominać o wykonaniu rozgrzewki oraz po biegowym rozciąganiu. Jednak o ile podczas trwania innych pór roku czynności te możemy wykonywać na dworze, o tyle podczas biegania zimą należy je nieco zmodyfikować. Zrezygnuj ze statycznego rozciągania poszczególnych partii ciała przed bieganiem – zastąp je szybkim i żwawym rozgrzaniem organizmu. Przed ok. 10 minut wykonuj wymachy kończyn, skręty tułowia, wysokie podskoki, krążenie bioder oraz energiczne skłony które rozgrzeją mięśnie oraz stawy. Po takim przygotowaniu możesz rozpocząć główny trening – bieg. Po jego zakończeniu wskazane jest rozciąganie. W okresie zimowym wykonuj ten etap w domu, ponieważ niskie temperatury na dworze szybko schładzają mięśnie, a rozciąganie ich w takich warunkach może spowodować nadwyrężenie.

Buty i odzież do biegania na zimę

Aby trening podczas zimy był efektywny, bezpieczny i udany, najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej odzieży, a przede wszystkim butów do biegania zimą. Ubranie do treningu musi zapewniać optymalną temperaturę ciała – musi po prostu być ciepłe. Ponadto nie może powodować przepocenia, a więc najlepiej sprawdzi się ubranie warstwowe, uwzględniające:

  • pierwsza warstwa – bielizna termiczna (termoaktywna), która pozwoli oddychać całemu ciału i będzie przepuszczać wilgoć
  • druga warstwa – koszulka z krótkim rękawem oraz dresy lub leginsy
  • trzecia warstwa – powinna stanowić cienką kurtkę bądź polar

W ubiorze należy uwzględnić także długie i ciepłe skarpety sportowe, oraz czapkę (przez głowę ucieka bardzo dużo ciepła) i szalik, którym podczas ostrych mrozów powinno owinąć się usta.

Jeśli chodzi o buty do biegania zimą, powinny cechować się nieprzemakalnością. Do środka buta nie powinna dostawać się żadna wilgoć, ponieważ może to prowadzić do rozwoju bakterii, które następnie powodują choroby stóp. Ponadto, buty do biegania zimą muszą mieć znacznie grubszą, antypoślizgową podeszwę, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa – radzi ekspert z esporting.pl.

Właściwy dobór ubrania jak i butów sportowych, pozwoli nie tylko utrzymać organizm w dobrej kondycji, ale i zdrowiu. Jeśli wydaje Ci się, że specjalistyczne obuwie jest kosztowne, skorzystaj z oferty sklepu obuwniczego online. Tanie buty do biegania, na każdą porę roku, znajdziesz właśnie tu: http://e-sporting.pl/produkty/pl/przeznaczenie/buty-do-biegania,39,5940.