Obuwie sportowe – jak odróżnić oryginał od podróbek?

podróbki butów sportowych jak je odróżnić

Jest wiele firm, które próbują podrobić słynne marki i ich kultowe modele obuwia. Pionierem w dziedzinie podróbek są Chiny ale również w Polsce możemy natknąć się na nieuczciwego sprzedawcę. Kupowanie butów w internecie od nieznanych producentów może wiązać się z ryzykiem kupna kota w worku. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać!

Podróbka, a oryginał – różnice (Nike, Adidas, Puma)

Buty Air Max marki Nike są jednymi z najczęściej podrabianych modeli na świecie. Zazwyczaj podróbki posiadają taką samą gamę kolorystyczną lub zupełnie nowe wzory i kolory, których marka Nike nigdy nie posiadała. Dlatego upewnij się, że dany model został wydany przez firmę Nike zasięgając informacji u producenta lub w internecie. Podrabiane buty Nike Air Max bardzo ciężko rozpoznać ale jeśli znamy jeden prosty trik, możemy mieć pewność, że nigdy nie zostaniemy oszukani. Każdy but Nike ma swój kod, który możemy znaleźć na pudełku oraz na wszywce pod językiem buta. Składa się z 9 cyfr, wystarczy że wpiszemy go w dowolną wyszukiwarkę internetową i sprawdzić oryginalność buta. Na wszywce znajduje się także data produkcji, którą również możemy sprawdzić w internecie. Bardzo istotny jest sam wygląd metki, jak została uszyta, sposób rozmieszczenia znaków itp. Wystarczy udać się do stacjonarnego sklepu Nike i porównać zakup z towarem oryginalnym lub poprosić sprzedawcę o pomoc. Mnóstwo zdjęć oryginalnych metek Nike szybko znajdziemy w internecie. W przypadku oryginalnego produktu na pierwszy rzut oka widać, że but jest dobrze precyzyjnie zrobiony.

W przypadku butów Adidas podróbek jest mnóstwo. Bardzo często podrabiana jest nazwa firmy pisana tą samą czcionką, którą można łatwo przeoczyć, gdy nie jesteśmy wystarczająco spostrzegawczy. Zdarzają się “Addidas”, “Addos” itp. Marka Adidas dba o najmniejszy detal obuwia, dlatego wszystko zrobione jest dokładnie i precyzyjnie, szwy i przeszycia są doskonałe, a podeszwa łączy się z materiałem bez zarzutów. Tak samo jak Nike, marka Adidas posiada numery seryjne, które możemy sprawdzić u producenta. Numer znajdziemy na metce i na opakowaniu. Podróbka zawsze będzie się różnić od oryginału, gdyż została wyprodukowana z o wiele tańszych materiałów i nie została wykonana przez specjalistów z danej firmy, którzy wiedzę o produkcji obuwia sportowego szlifowali latami. Zwróćmy uwagę również na cenę produktu. Jeśli jest podejrzanie niska, na pewno nie jest to produkt oryginalny. Kupując obuwie online sprawdź cenę o producenta – jeśli jest podobna nie ma powodu do obaw.

Przed podróbkami nie uchroniła się również marka Puma. Kupując buty tej marki zwróćmy uwagę na logo – pumę. Zazwyczaj znajduje się ona z przodu buta lub z boku. Powinna być także na podeszwie. Po wewnętrznej stronie języka na metce powinien znajdować się napis “Official Licensed FI Product”. Dzięki temu mamy 100 % pewności, że but został wyprodukowany pod szyldem Puma. Również w przypadku tej marki osoby produkujące podróbki pragną zmylić klientów inną nazwą pisaną tą samą czcionkę, ba! – nawet posiadają charakterystyczną pumę przygotowującą się do skoku. Zwróćmy więc na to uwagę, czy przypadkiem nie kupujemy “Pamu”, czy “Numy”.

Przed kupnem danego modelu konkretnej marki obuwia, warto upewnić się, czy owa marka w ogóle wydała taki model butów śledząc premiery na oficjalnych stronach internetowych. Obuwie należy kupować od zaufanych sprzedawców. Warto sugerować się opinią klientów, którzy wcześniej mieli do czynienia z daną firmą. Pamiętajmy, że podrabiane buty sportowe, mimo iż są o wiele tańsze od oryginału, to nigdy nie będą tak dobre. Nie są wykonane z tych samych materiałów dobrej jakości i na pewno nie będą tak samo komfortowe podczas noszenia.

Sprawdź oryginalne modele butów marki Puma, Nike oraz Adidas tutaj: e-SPORTING.pl.