Ćwiczenia na siłowni to idealna opcja dla osób, które pragną wyrzeźbić sylwetkę i nie lubią trenować w samotności. Do wysiłku w zaciszu domowym bardzo trudno jest się zmotywować. W siłowniach zaś czekają na nas profesjonalne urządzenia, wykwalifikowana kadra oraz grono entuzjastów ćwiczeń stanowiących dodatkowe źródło motywacji. Nic zatem dziwnego, że miejsca te przeżywają swój rozkwit. Jeśli i Ty planujesz debiut na sali do ćwiczeń, skorzystaj z naszych wskazówek, dzięki którym wizyta na siłowni przestanie być wielką niewiadomą, a Ty odpowiednio przygotujesz się do swojego pierwszego treningu.
Co należy zabrać na siłownię?
- Podstawą jest oczywiście odzież sportowa oraz dobre buty treningowe. Ich wygląd to sprawa drugorzędna. Najważniejsza jest wygoda. Postaw zatem na luźne lub elastyczne ubrania z “oddychającego” materiału, które nie będą krępowały Twoich ruchów.
- Wybierając buty do ćwiczeń, sięgaj po te przeznaczone do treningu (np. buty do fitnessu lub biegania). Są one lekkie i miękkie, a zarazem wytrzymałe oraz stabilizujące stopę. Zapewniają także odpowiedni przepływ powietrza.
- Korzystanie z niektórych urządzeń na siłowni wymagać może założenia specjalnych rękawiczek. Ochronią one dłonie przed obtarciami i odciskami, których często nabawiamy się podczas ćwiczeń siłowych.
- Na siłownię warto także zabrać ręcznik. Zwykle przykrywamy nim maszyny, na których kładziemy się lub siadamy, np. ławeczki.
- Trening umilić możesz sobie ulubioną muzyką. Przenośny odtwarzacz będzie przydatny zwłaszcza podczas długiej jazdy na rowerku stacjonarnym czy korzystania z bieżni.
Jak zacząć trening na siłowni?
- Podczas Twojej pierwszej wizyty na sali treningowej instruktor objaśni, jak ćwiczyć na siłowni i korzystać z wybranych maszyn. Zwykle każdy sprzęt opatrzony jest również słowną i ilustrowaną instrukcją obsługi.
- W zależności od efektów, jakie chcesz osiągnąć, trener poleci Ci kilka urządzeń do ćwiczeń, z pomocą których zaangażujesz do pracy mięśnie wybranych partii ciała.
- Pierwsze ćwiczenia na siłowni powinny stanowić tzw. rozgrzewkę, polegającą na pobudzeniu mięśni. Zazwyczaj do “rozgrzania” ciała stosuje się jazdę na rowerku, krótki bieg na bieżni lub ćwiczenia na orbitreku czy steperze.
Co dalej?
- Po rozgrzewce następuje właściwa część treningu, czyli praca nad wybranymi mięśniami. Każda z maszyn pozwala na kształtowanie innej okolicy ciała. Możesz skupić się na konkretnej jego części, np. nogach, jak i pracować nad całą sylwetką. Wszystko uzależnione jest od celu Twoich ćwiczeń i stworzonego na jego podstawie planu treningowego.
- Rób przerwy pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami. Nie siedź jednak bezczynnie. Staraj się chodzić, by maksymalnie rozciągnąć swoje mięśnie.
Na koniec…
- Wizytę na siłowni zakończyć powinny ćwiczenia cardio, czyli tzw. trening wytrzymałościowy. Może być to szybki bieg na bieżni lub jazda na rowerze. W odróżnieniu od rozgrzewki, trening cardio powinien być nieco dłuższy i bardziej intensywny.
- Pamiętaj, by w przeciągu godziny od zakończenia treningu zjeść posiłek bogaty w białko i węglowodany proste.
- Zapewnij swoim mięśniom co najmniej 48 – godzinny odpoczynek od ćwiczeń, który jest warunkiem ich regeneracji i wzrostu.
Ile powinien trwać trening na siłowni?
Trening na siłowni trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny. Przyjmuje się, że rozgrzewka zajmować powinna 10-15 minut, trening siłowy – 40 minut, zaś ćwiczenia cardio – ok. pół godziny. Długość treningu, jak i jego etapy zależą jednak od wielu różnych czynników. Gdy zmagamy się ze znaczną nadwagą, powinniśmy wydłużyć rozgrzewkę. Jeśli natomiast chcemy jedynie zredukować tkankę tłuszczową, możemy porzucić część siłową na rzecz dłuższego treningu cardio.
Jeśli planujesz swoją pierwszą wizytę na siłowni, sprawdź ofertę sklepu www.e-sporting.pl. Znajdziesz tam bogaty wybór butów treningowych dla kobiet i mężczyzn.